Home › Kleszcz 4 sciany wyobrazni

23Apr 2017

Kleszcz 4 sciany wyobrazni

Jest ich coraz więcej. Czają się w wysokich łąkach, na drzewach i krzewach. Są też przynoszone przez zwierzęta. wgryzają się w skórę ekspresowo i niezauważalniebezinwazyjnie, zazwyczaj nawet nie wiemy kiedy. Zauważamy go dopiero, gdy urośnie do dużych rozmiarów, a skóra wokół ukąszenia zaczyna swędzieć. Jak ochronić się przed ukąszeniem i co zrobić w sytuacji ukąszenia? Przede wszystkim, najistotniejsza jest zapobieganie. Aby zapobiec przed ugryzieniem, wybierając się do lasu lub na łąkę powinniśmy zawsze zakładać pełne obuwie, bluzki z długim rękawem i długie spodnie. Głowę też trzeba ochronić nakryciem głowy. Na rynku dostępnych jest wiele środków zapobiegających ugryzieniom, które rozprowadza się bezpośrednio na skórę. świetne rezultaty daje też olejek herbaciany oraz tymiankowy, kleszcze bowiem nie znoszą ich zapachu.

Wystarczy tylko kilka kropel.

co począć, jeśli jednak mimo wszystko kleszcz nas ugryzie? Przede wszystkim należy go usunąć. bzdurą są zalecenia o wykręcaniu kleszcza. Jedyną radą w tej kwestii jest usunięcie go sterylną pensetą, szybkim i pewnym pociągnięciem. Ważne, by kleszcz wyszedł ze skóry w całości. Skórę wkoło ukąszenia należy z uwagą obserwować, a w przypadku pojawienia się czerwonego rumienia wkoło miejsca ukąszenia, należy od razu udać się do lekarza.

Kleszcze roznoszą bowiem niebezpieczne choroby, jakimi są odkleszczowe zapalenie mózgu, czy też borelioza, na którą współcześnie nie ma lekarstwa. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć. Wystarczy zachować odrobinę zdrowego rozsądku i działać pewnie w przypadku ukąszenia..